Parafia
Ogłoszenia parafialne
POBIERZ:
O parafii

Dnia 25 listopada 1982 r. arcybiskup i metropolita gnieźnieński Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp erygował w Toruniu w dzielnicy Stawki parafię pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Dnia 31 października 1993 r. nowa świątynia została oddana do użytku wiernych.

>> Więcej o historii parafii...
Pielgrzymka
Diecezjalna Pielgrzymka do Rzymu Zapraszamy na listopadową
Diecezjalną Pielgrzymkę do Rzymu
w 25-tą rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Toruniu
i beatyfikacji bł. Stefana W. Frelichowskiego.
Nasze Życie
Nasze Życie
Pomoc

Tu znajdziesz pomoc

Msze Święte
  • W dni powszednie:
    godz. 7.30 i 18.00
  • W niedziele i uroczystości:
    godz. 7.30; 9.00; 10.30 (z udziałem dzieci); 12.00 i 18.00
  • W tzw. święta zniesione:
    godz. 7.30; 16.30 i 18.00
  • W I piątki miesiąca:
    godz. 7.30; 16.30 i 18.00
Zapraszamy do modlitwy
Centrum Aktywności Lokalnej
Zapraszamy do śledzenia działalności Centrum Aktywności Lokalnej os. Stawki na profilach na Facebook'u. CAL Stawki
Udział we wszystkich zajęciach prowadzonych w ramach CAL jest bezpłatny.
Maryja z Jezusem
Maryja z Jezusem (mal. Kiko Argüello)

Spotkania Formacyjne

O godz. 19:30; w kolejnych tygodniach albo Liturgia Słowa w środę albo Eucharystia w sobotę.

Geneza wspólnoty

Droga Neokatechumenalna poświęcona jest "formacji w wierze osób dorosłych i starszej młodzieży". Została zainicjowana przez hiszpańskiego malarza Kiko Argüello wspólnie z Carmen Hernández i Mario Pezzim w 1964, w czasach rządów gen. Franco. Powstała pod wpływem Soboru Watykańskiego II, który podkreślał potrzebę odpowiedzi Kościoła na zmiany społeczne XIX i XX wieku, w szczególności na sekularyzację, ze szczególną troską poprzez tworzenie wspólnot i powrót do nauczania wczesnego chrześcijaństwa.

W 1990 roku Droga została uznana przez papieża Jana Pawła II jako itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych.

Ze względu na ciągłe powstawanie wielu nowych wspólnot neokatechumenalnych na świecie, wszelkie statystyki są jedynie przybliżone. Do 2001 roku Droga Neokatechumenalna dotarła do 105 krajów. W 2001 roku w 5 000 parafiach, w 880 diecezjach istniało 40 700 wspólnot, z czego 18 000 w Europie, 19 000 w obu Amerykach, około 900 w Azji i Australii, oraz 600 w Afryce.

Do Polski Droga dotarła dzięki jezuicie o. Alfredowi Cholewińskiemu, który studiując w Rzymie wziął udział w katechezach początkowych.

W 1975 roku powstała pierwsza wspólnota neokatechumenalna w Polsce, przy kościele rektoralnym Ojców Jezuitów na ul. Królewskiej w Lublinie. W 2001 roku istniało w Polsce 790 wspólnot w 350 parafiach, znajdujących się w 35 diecezjach.

Czym jest Droga Neokatechumenalna?

Droga Neokatechumenalna lub Neokatechumenat - współczesna forma wtajemniczenia chrześcijańskiego, na wzór katechumenatu wczesnego Kościoła. Zasadniczą różnicą w stosunku do pierwotnego katechumenatu jest to, iż jest to formacja pochrzcielna, służąca doprowadzeniu do dojrzałej wiary osoby już ochrzczone. W ramach niej do chrztu przygotowywane są jednak także osoby niechrzczone.

Ze względu na katechetyczny charakter oraz cel neokatechumenatu, którym jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, jest on realizowany w parafiach pod opieką pasterską proboszcza. Wspólnoty neokatechumenalne są więc częścią danej parafii, a nie jakiegoś oddzielnego stowarzyszenia w Kościele. Katechiści, którzy prowadzą wspólnotę, czynią to jako posługę wobec parafii, pozostając do dyspozycji także po skończeniu przez daną wspólnotę intinerarium neokatechumenalnego.

Założenia formacji

Zgodnie ze Statutem jest to zespół dóbr duchowych, realizowany w Kościele katolickim na który składają się:

  • Neokatechumenat - czyli katechumenat pochrzcielny dla osób dorosłych. Jest on narzędziem służącym biskupom do ponownego odkrywania chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych już ochrzczonych. Obejmuje on katechezy początkowe oraz itinerarium neokatechumenalne, rozwinięte według trzech faz wtajemniczenia chrześcijańskiego: Prekatechumenat, Katechumenat i Wybranie, podzielone na etapy odmierzane "przejściami" z odpowiednimi celebracjami. Katechezy początkowe oraz itinerarium neokatechumenalne opierają się na trzech podstawowych elementach życia chrześcijańskiego uwydatnionych przez Sobór watykański II: Słowie Bożym, Liturgii i Wspólnocie.
  • Stałe wychowanie wiary - czyli życie wspólnoty wiernych w parafii po zakończeniu Neokatechumenatu.
  • Katechumenat chrzcielny - katechumenat dla nieochrzczonych osób dorosłych.
  • Służba katechezie - włączenie wspólnoty wiernych w działalność misyjną Kościoła katolickiego.

Inicjatorzy Drogi Neokatechumenalnej od początku podkreślali znaczenie posłuszeństwa Kościołowi, wyrażanego w praktyce poprzez posłuszeństwo Papieżowi oraz biskupom lokalnym, których zgoda jest warunkiem rozpoczęcia głoszenia katechez w danej diecezji. Wszelkie szczegóły dotyczące treści katechez, poszczególnych etapów Drogi Neokatechumenalnej, form celebracji liturgii - są szczegółowo uzgadniane z Papieżem oraz odpowiednimi kongregacjami (ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ds. Doktryny Wiary itd.) - i zapisywane w oficjalnych dokumentach Stolicy Apostolskiej. Dokumenty te to w szczególności Statut Drogi Neokatechumenalnej oraz Dyrektorium Katechetyczne Drogi Neokatechumenalnej.

Zobacz też
Lider świecki
Diecezjalny
Janusz i Zofia Heykowie
ul. Szosa Chełmińska 160F/9
87-100 Toruń
tel.: (0-56) 651-12-10
kom.: 0 603-601-039,
heykajanusz@poczta.onet.pl
Linki
Ogłoszenia parafialne | Historia parafii | Msze Święte i Nabożeństwa | Sakramenty | WSPÓLNOTY | POMOC | GALERIA
Adres parafii:
   Parafia Rzymskokatolicka 
   pw. Niepokalanego Poczęcia 
       Najświętszej Maryi Panny
   ul. Gen. Józefa Hallera 104-114, 87-100 TORUŃ
Biuro Parafialne:
   czynne w godz.: 16.00 - 17.00
   w poniedziałki, środy i w czwartki
   (w lipcu i sierpniu: w poniedziałki i czwartki)
Tel.: (56) 652 03 47
stat4u
2011 © Parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Toruniu